Leczenie zębów w ciąży – jak to jest?


Zęby psują się w najmniej spodziewanym momencie i zawsze wtedy, kiedy tak po prostu z dnia na dzień nie możemy udać się do gabinetu, aby stomatolog rozwiązał ten problem. Nierzadko zdarza się, że to kobietom w ciąży przytrafia się coś takiego. I co wtedy? Przecież mówi się, że kobiety spodziewające się dziecka nie mogą leczyć zębów. A może to nieprawda? Jak więc z tym jest?

Zabiegi stomatologiczne w czasie ciąży

Są zabiegi, które można wykonać niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Z niektórych zaś trzeba zrezygnować, odkładając na późniejszy termin.

Jakie zabiegi można wykonać w czasie ciąży?

Do zabiegów, które trzeba wykonać niezależnie od stanu kobiety, należy zaliczyć przede wszystkim:

  • wypełnianie ubytków,
  • koronki.

Kobieta nawet będąc w ciąży musi poddać się tym zabiegom, aby uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji. Jeżeli mają być przeprowadzone właśnie w tym szczególnym dla kobiety czasie, powinno się to odbyć w drugim trymestrze. Takie zabiegi jak leczenie kanałowe zęba oraz ekstrakcja trzeba przeprowadzić natychmiastowo.

Z których zabiegów lepiej zrezygnować w czasie ciąży?

Są zabiegi stomatologiczne, które można ze spokojem odłożyć na później, a w czasie ciąży nie wolno ich wykonywać. Mowa tu na przykład o wybielaniu zębów, czy zabiegach kosmetycznych, które wchodzą w skład stomatologii estetycznej. Te powinno się przełożyć na inny termin, termin po porodzie. Chodzi tu po prostu o to, aby uchronić dziecko przed wszystkimi, możliwymi szkodliwymi czynnikami i nie ma znaczenia, czy stanowią one minimalne zagrożenie, czy może znacznie większe.

Jakie leki może stosować kobieta w ciąży w czasie leczenia zębów?

Wiele mówi się na temat leków stosowanych w czasie leczenia zębów i o negatywnym ich wpływie na kobietę będącą w ciąży oraz jej jeszcze nienarodzone dziecko. Do popularnych leków stosowanych przez dentystów jest lidokaina. To środek, który jest w stanie przeniknąć przez łożysko. W sytuacji, w której okazuje się, że leczenie zęba nie może być odłożone na później, a znieczulenie musi być podane, należy ograniczyć jego ilość do minimum. Można podawać je stopniowo, wraz z ewentualnym wzrostem bólu odczuwanego przez kobietę. Inne leki stosowane w czasie leczenia zębów to chociażby antybiotyki. Penicylina, amoksycylina oraz klindamycyna powinny być stosowane po zakończeniu ciąży.

Badania rentgenowskie u kobiet w ciąży

Wiele osób pyta, co z badaniami rentgenowskimi. Niektórzy twierdzą, że kobiety w ciąży nie mogą być im poddawane. Rutynowe prześwietlenia można bez problemu odłożyć na później, jednak jeżeli prześwietlenie to ma posłużyć do leczenia jakiegoś szczególnego, nagłego przypadku, pojawia się problem, a u wielu kobiet w ciąży, ogromna obawa. Otóż badania, jakie przeprowadziło Amerykańskie Kolegium Radiologii, wykazały, że dawka promieniowania, jaka oddziałuje na ciężarną kobietę w czasie tego badania, nie jest zbyt silna, a już na pewno nie na tyle, aby zaszkodzić rozwojowi embrionu czy płodu.

Podsumowanie

Wizyta u stomatologa w czasie ciąży to nic strasznego. Wszystko zależy od tego, w czym tak naprawdę jest problem i na co kobieta będąca w tym stanie się decyduje. Jeżeli ma możliwość uniknięcia leczenia w pierwszym trymestrze i szansę odłożenia go na drugi trymestr to dobrze. W ten sposób kobieta uniknie ryzyka. Każdy problem stomatologiczny można skonsultować ze specjalistą. Od samej wizyty w gabinecie nic złego się nie stanie ani kobiecie, ani też tym bardziej jej dziecku. A dobrze wykonane badanie diagnostyczne i szczera rozmowa z doświadczonym stomatologiem pomoże w podjęciu rozsądnych decyzji.