Jak dbać o protezę zębową?


Większości osób pielęgnacja protezy zębowej kojarzy się z odkładaniem jej na noc do szklanki z wodą. Taki obraz z pewnością utrwaliły filmy czy nawet reklamy – w rzeczywistości nie ma on jednak nic wspólnego z zasadami higieny. Na protezie, podobnie jak na naturalnych zębach, osadzają się resztki jedzenia i spożywanych napojów. Właśnie dlatego należy odpowiednio ją czyścić. W jaki sposób dokładnie to zrobić?

Jak czyścić protezę?

Właściwa dbałość o protezę sprawia, że przez długie lata prezentuje się ona nienagannie. Co więcej, chroni nas jednocześnie przed chorobami dziąseł i przyczynia się do utrzymania świeżego oddechu. Protezy, które nie są poddawane regularnemu czyszczeniu mogą nawet zmieniać smak spożywanych potraw, nie wspominając już, że stają się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Wszystko to sprawia, że o protezę należy dbać podobnie jak o prawdziwe zęby.

W praktyce wiąże się to głównie z jej systematycznym szczotkowaniem. Lepiej nie sięgać jednak po zwykłe pasty do zębów, ani tym bardziej standardowe szczoteczki. Do czyszczenia protez stworzone zostały specjalne pasty oraz proszki, które nie ścierają jej powierzchni. Ponadto tego rodzaju preparaty wykazują działanie antybakteryjne.

Jeżeli nie mamy pod ręką odpowiedniej szczoteczki do czyszczenia protez to możemy użyć zwykłej, o ile posiada twarde włosie. Skuteczniejsze będzie jednak mycie przy pomocy szczoteczki do protez, która ma dwie główki. Po wyszczotkowaniu całej powierzchni protezy należy ją dokładnie opłukać, a następnie użyć płukanki aptecznej.

Co zrobić gdy osad z protezy nie chce zejść?

Przebarwienia protezy powstałe na skutek spożywania dużej ilości kawy bądź palenia papierosów bardzo trudno usunąć. Środki do czyszczenia protez, którymi dysponujemy mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas trzeba udać się do protetyka lub gabinetu stomatologicznego. Protetyk posiada ultradźwiękowe myjki do protez, które usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, a do tego eliminują ryzyko rozmnażania się drobnoustrojów. Protezy umyte przy ich użyciu odzyskują idealny wygląd.

Jak zadbać o protezę? Przydatne wskazówki!

Pod żadnym pozorem nie należy nosić protezy zębowej przez całą dobę. Konieczne jest jej wyjęcie przed snem. Zbyt długie użytkowanie protezy przyczynia się do powstawania stanu zapalnego błony śluzowej, dlatego zaleca się jej wyjęcie na przynajmniej 7-8 godzin.

Nie należy przechowywać protezy w szklance z wodą, gdyż takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Miejscem, do którego ją odkładamy, powinien być wyłącznie suchy i szczelny pojemnik.

Protezę należy czyścić każdego dnia, najlepiej stosując do tego celu specjalne szczoteczki z dwiema główkami. Do czyszczenia protezy zębowej nie można używać wody utlenionej. Dozwolone środki to tabletki, proszki i pasty czyszczące. Konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej. W tym celu należy używać płukanek do ust oraz czyścić język za pomocą specjalnej szczoteczki.

Warto masować dziąsła szczoteczką w celu pobudzenia krążenia krwi

Musimy jednocześnie pamiętać, że nawet najlepiej zachowana proteza wymaga wymiany po upływie maksymalnie 5 lat. Doborem i wykonaniem protezy zajmuje się wykształcony protetyk, która wykona wszystkie potrzebne badania i zdjęcia rentgenowskie, abyśmy mogli otrzymać protezę dostosowaną do naszych potrzeb. Jej noszenie nie jest powodem do wstydu. Szacuje się, że obecnie w Polsce nosi ją 40% osób po 50. roku życia.