Na czym polega scaling?


Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, liczne produkty w diecie, a także palenie papierosów prowadzi do poważnych zaniedbań w jamie ustnej. Z czasem pojawiają się nie tylko ubytki, ale również kamień nazębny. Co więcej, zaleganie kamienia na zębach powoduje jego mineralizację i twardnienie. Jak sobie poradzić z problemem?

Kamień nazębny i jego szkodliwy wpływ na zęby

Kamień nazębny potrafi się gromadzić mimo dokładnego szczotkowania. Miękki osad jest co prawda łatwy do usunięcia, jednak niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduję, że warstwa narasta i twardnieje. Należy jednak mieć na uwadze, że sam osad to jedno. Istotny jest jego skład. Białko, bakterie, resztki pokarmów, które znajdują się wewnątrz kamienia, powodują próchnicę i problemy w jamie ustnej.

Taki kamień ma tendencję do gromadzenia się zarówno na zębie, jak i pod dziąsłami prowadząc z upływem czasu do chorób dziąseł, zębów i w konsekwencji do paradontozy.

Scaling – skuteczna metoda usuwania osadu z zębów

Kiedy zauważymy na naszych zębach nieusuwalny osad o białym lub żółtym kolorze, należy odwiedzić gabinet dentystyczny. Trudny do usunięcia kamień może bowiem usunąć tylko lekarz stomatolog z pomocą odpowiednich narzędzi. Warto zaznaczyć, że zaleca się profilaktyczne wykonywanie zabiegu raz w roku, a osoby podatne na gromadzenie się płytki nazębnej: palacze, smakosze kawy i herbaty powinni usuwać kamień nawet dwa razy w roku.

Jakie wyróżniamy rodzaje scalingu?

Lekarz stomatolog ma do dyspozycji szereg metod usuwania płytki nazębnej.

  1. Metoda tradycyjna – nieco już zapomniana, która polega na ręcznym usuwaniu kamienia z pomocą narzędzi dentystycznych.
  2. Metoda chemiczna – z pomocą roztworu, który rozpuszcza uciążliwy kamień.
  3. Metoda mechaniczna – za pomocą frezowania.
  4. Metoda laserowa – z pomocą lasera.
  5. Metoda dźwiękowa – z użyciem fal dźwiękowych.
  6. Metoda ultradźwiękowa – najczęściej stosowana z użyciem ultradźwięków.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o scalingu?

Metoda jest bezbolesna i bezpieczna. W zależności od zaawansowania problemu zabieg trwa od 30 do 60 minut. Często scaling łączy się z piaskowaniem, dzięki czemu efekty są jeszcze bardziej spektakularne. Sam zabieg wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na istotne korzyści zdrowotne. Lekarz stomatolog pozbywa się bowiem nie tylko bakterii, ale jednocześnie odświeża i rozjaśnia uśmiech.

Jak wygląda pierwsza doba po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu należy zastosować się do wytycznych, które zaleca lekarz. Przez godzinę po usunięciu kamienia należy powstrzymać się od jedzenia i picia, a przez 24 godziny stosować tzw. białą dietę. Należy bowiem mieć na uwadze, że zęby bezpośrednio po zabiegu są bardziej wrażliwe na barwienie, co zniwelowałoby cały efekt.

Nadwrażliwość w pierwszej dobie to rzecz zupełnie naturalna. Mija ona bardzo szybko, jednak, aby nie odczuwać dyskomfortu warto stosować szczoteczkę z miękkim włosiem oraz odpowiednie pasty i płyny. Czasem pojawia się również niewielkie krwawienie, które ustępuje po kilku dniach.

Scaling – zabieg, który przywróci naturalny kolor zębów

Zabieg scalingu to doskonała metoda, by przywrócić naturalną biel naszych zębów. Jednak jeśli zależy nam na poprawie kolorytu i bielszym odcieniu, należy liczyć się z koniecznością wybielania zębów. To skuteczna metoda by nasz uśmiech wyróżniał się z tłumu. W takiej sytuacji należy udać się do zaufanego stomatologa, który wybierze odpowiednią metodę dla naszych zębów.