Usuwanie kamienia nazębnego


Wraz z upływem czasu na zębach zaczyna pojawiać się coraz więcej kamienia nazębnego, czemu należy przeciwdziałać, gdyż wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Nadmierna ilość takiej zmineralizowanej płytki nazębnej to prosta droga do rozwoju próchnicy i różnych schorzeń przyzębia. Nie zawsze wystarczy regularnie myć zęby, aby zapobiec kamieniowi nazębnemu. Jak w takim razie przeciwdziałać temu zjawisku i usuwać powstały nalot? Istotne będą systematyczne wizyty u dentysty, stosowanie się do jego zaleceń i wykonywanie zabiegu noszącego nazwę skaling.

Co zaoferuje dentysta na problemy z kamieniem nazębnym?

Kamień nazębny jest problemem, którego nie należy bagatelizować. Pojawia się już w przeciągu kilku godzin po umyciu zębów w postaci miękkiego osadu, który można z łatwością usunąć. Niestety z czasem ulega zmineralizowaniu, czyli stwardnieniu, co jest bardzo niewskazane i wiąże się z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Kamień nazębny pod dziąsłami może przyczynić się nawet do wystąpienia stanu zapalnego i ich krwawienia podczas mycia zębów.

Kolejnym problemem jest nieprzyjemny zapach z ust, odsłanianie się korzeni zębowych i nadwrażliwość na zimno/ciepło. Może nawet dojść do rozwoju paradentozy i ostatecznie to całkowitej utraty uzębienia. W skład płytki nazębnej wchodzą między innymi bakterie próchnicowe, związki wapnia i fosforu, resztki pokarmowe. Domowe sposoby nie poradzą sobie z jej usunięciem, dlatego trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Dentysta może zaproponować wykonanie usługi skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Warto się zdecydować na przeprowadzenie takiego zabiegu, co sprzyja zachowaniu zdrowego i ładnego uzębienia.

Jakie rodzaje skalingu może zaproponować dentysta?

Zabieg ten może być wykonany różnymi sposobami. Jeśli kamień nazębny jest umiejscowiony poniżej linii dziąseł, obejmuje też korzeń zębowy, przeprowadza się skaling poddziąsłowy przy pomocy specjalnych urządzeń i akcesoriów dentystycznych – skalera ultradźwiękowego i kireta. Możliwe staje się oczyszczenie praktycznie każdej szczeliny w jamie ustnej, a następnie wypolerowanie zębów, aby spowolnić powstawanie kamienia nazębnego. Oczywiście tego typu czynności nie zahamują gromadzenia się nalotu, ale nie będzie on już tak szybko się osadzać na zębach. Inną metodą jest skaling naddziąsłowy, czyli chirurgiczne oczyszczanie koron zębowych z kamienia, najczęściej przy wykorzystaniu ultradźwięków. Ich zadaniem jest uszkodzenie zmineralizowanej płytki, która pęka i odrywa się od zęba.

Czy są przeciwwskazania do wykonania zabiegu skalingu?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie może być przeprowadzany u każdego, istnieją pewne przeciwwskazania. Ze skalingu nie mogą skorzystać kobiety ciężarne, osoby z rozrusznikiem serca lub borykające się z problemem odklejającej się siatkówki oka. Czasami konieczna jest antybiotykoterapia przed wykonaniem zabiegu, co dotyczy przede wszystkim pacjentów mających różne zaburzenia i schorzenia kardiologiczne.

Co warto wiedzieć na temat usuwania kamienia nazębnego?

W celu wykonania zabiegu skalingu warto wybrać sprawdzonego dentystę z doświadczeniem. W przypadku niewielkich złogów ich usunięcie nie zajmuje zwykle więcej niż pół godziny. Jeśli ktoś boryka się z poważniejszym problemem, sporą ilością kamienia nazębnego i mocnymi krwawieniami, nie skończy się na jednej wizycie. Konieczne będzie odwiedzenie stomatologa kilkukrotnie, aby w pełni rozwiązać powstały problem z zębami. Normalnym zjawiskiem po wykonaniu zabiegu skalingu jest wystąpienie krwawienia i podrażnienie dziąseł, nie powinno to wzbudzać niepokoju. Wraz z upływem czasu nieprzyjemne objawy ustąpią samoczynnie.