Cechy idealnego stomatologa dziecięcego


Wizyta z dziećmi w gabinecie stomatologicznym to często trudna przeprawa. Zwłaszcza gdy pociechy boją się „pana w białym fartuchu”. Warto więc zrobić wszystko, aby czekające ich doświadczenie było choć trochę przyjemniejsze. Jak się okazuje, ogromne znaczenie może mieć sam wybór gabinetu stomatologicznego.

To właśnie od podejścia dentysty często zależy, czy dziecko zechce współpracować czy też nie. Należy więc poświecić na ten cel nieco czasu. Oczywiście po uzyskaniu niezbędnej wiedzy na temat tego, czym powinien wyróżniać się dobry stomatolog dziecięcy. Poniższe informacje zdecydowanie ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Z dzieckiem do dentysty – gdzie warto się udać?

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że nie rozchodzi się tu o czyste umiejętności dentystyczne. Oczywiście te również są bardzo ważne, jednak nawet najlepszy specjalista w swojej dziedzinie polegnie, jeśli nie będzie w stanie przekonać trudnego pacjenta, jakim bez wątpienia jest dziecko, że nie ma się czego bać. Z tego powodu bardzo ważne mogą okazać się opinie na temat konkretnych stomatologów, publikowane przez innych rodziców. Zawierają one szereg ważnych informacji, a także wskazówki na temat tego, czy dany dentysta jest wart zaufania czy też nie. Czym więc powinien się on wyróżniać?

  • Spokój. Trudno oczekiwać od pociechy wysiedzenia na fotelu w sytuacji, gdy zajmuje się nim zdenerwowany stomatolog. Jego stres natychmiast odbija się na dziecku, co najczęściej prowadzi to fiaska całej wizyty. Warto więc decydować się na usługi świadczone przez dentystów, których nie stresuje praca z dziećmi. Powinni być też cierpliwi – szczególnie wtedy, gdy młody pacjent zaczyna marudzić.

  • Zaangażowanie. Jest bardzo często opisywane we wspomnianych opiniach rodziców. Stomatolog dziecięcy musi lubić swoją pracę, nie ma innego wyjścia. Dzięki temu będzie miły dla dziecka. Przełoży się to na pozytywną relację, która sprzyja spokojnemu wykonaniu niezbędnych zabiegów.

  • Dostęp do nowoczesnego wyposażenia. Choć nie zawsze zależy to od dentysty, dobre gabinety dla dzieci powinny wykorzystywać specjalnie przystosowane urządzenia, które redukują ból i nieprzyjemne doświadczenia. Do tego może dojść właściwy wystrój, jak również dostęp do zabawek, które zajmą dziecko w poczekalni.

Stomatolog dziecięcy to osoba, która koniecznie musi wykazywać się właściwym podejściem do młodego pacjenta. Powinien przede wszystkim go uspokoić i wyjaśnić, na czym polega jego praca. Właściwa rozmowa pozwala przełamać pierwszą niechęć, sprawia także, że dziecko nie boi się usiąść na fotelu.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Żeby odpowiednio wcześniej oswoić pociechę z atmosferą panującą w gabinecie stomatologicznej, warto pomyśleć o tak zwanej wizycie zapoznawczej. Może ona odbyć się dość wcześnie, jeszcze zanim pojawi się potrzeba naprawiania uzębienia.

W jej trakcie dziecko będzie miało okazje na własne oczy przekonać się, jak wygląda to miejsce i co się w nim znajduje. Dentysta zaprosi je na fotel i sprawdzi, czy maluch bez oporu otworzy buzie w celu wykonania pierwszego „badania”. Wszystko to powinno odbywać się w atmosferze zabawy. Taka wizyta wywoła u dziecka pozytywne skojarzenia, dzięki którym nie będzie obawiało się przyjść do dentysty ponownie.

Jak więc widać, wybór właściwego stomatologa dziecięcego to podstawa. Warto więc podejść do niego w sposób odpowiedni – pamiętać o wspomnianych wyżej kryteriach. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie rozmaitych problemów i złych przeżyć.