Czym zastąpić utracone zęby?


Kiedy dochodzi do utraty zębów, pomóc może nie tylko protetyk, ale i chociażby specjalista z zakresu stomatologii estetycznej. W każdym razie nie wiążę się to wyłącznie z wyborem protezy. Istnieją też inne metody, dzięki którym można „odzyskać” ząb i znów cieszyć się pięknym, przede wszystkim pełnym uśmiechem.

Pojedynczy ubytek

Wbrew pozorom nawet ubytek jednego zęba powinno się jak najszybciej uzupełnić. Nie chodzi tu tylko o estetykę, bo jeżeli znajduje się on gdzieś na końcu, to tak naprawdę nie widać go nawet w czasie szczerego, szerokiego uśmiechu. Chodzi o to, że brak reakcji w tym kierunku prowadzi do zaniku kostnego, rozchwiania i zmiany położenia pozostałych zębów, zmian w okolicy stawów, a także zaburzenia prawidłowego zwarcia.

Implant

Ciekawą opcją są implanty, które zastępują korzeń zęba i umożliwiają odtworzenie widocznej już części zęba przy użyciu tak zwanej korony. Zalet implantów jest wiele. Oto i one:

  • trwałe
  • wysokie walory estetyczne
  • pełne odtworzenie funkcji zęba

Niestety trzeba liczyć się w tym przypadku z wyższą ceną. Poza tym nie wszyscy pacjenci mogą sobie na nie pozwolić z przyczyn zdrowotnych.

Most na zdrowych zębach

Można tu zastosować również most, które jest w tym przypadku chyba najprostszym rozwiązaniem. Jak wygląda most? Zabieg polega na osadzeniu na zdrowych zębach dwóch koron filarowych (po przeciwnych stronach ubytku) i korony przęsłowej pomiędzy, czyli w miejscu ubytku.

Oto zalety:

  • atrakcyjna cena
  • szybka realizacja
  • brak przeciwwskazań

Jeżeli chodzi o wady, to na pewno należy wymienić tu zanik kostny, konieczność wymiany mostu, a także co gorsze, osłabienie zębów filarowych.

Utrata kilku zębów

Utrata kilku zębów to już poważniejszy przypadek. Tym bardziej wymaga szybkiej konsultacji ze specjalistą. Zaproponować jednak może również implanty i wspomniane mosty.

Implanty

Implanty zębowe to optymalne rozwiązanie w większości przypadków. O wadach i zaletach nie ma już sensu wspominać, gdyż są identyczne, jak w kontekście odbudowy jednego zęba.

Most na implantach lub zdrowych zębach

Osadzenie mostu na implantach to kolejne rozwiązanie. Czy lepsze? Niech każdy sam oceni. Jeżeli chodzi o zalety, należy wspomnieć, że są to bardzo pewne filary mostu i nie wymagają zbyt częstej wymiany. Metoda ta prowadzi natomiast do zaniku kostnego oraz gorszych warunków higieny w jamie ustnej.

W tym miejscu warto też zaprezentować osadzenie mostu wielopunktowego na własnych zębach. Wiąże się to z pewnymi zaletami, bo chociażby zabieg nie jest drogi, a wykonanie samej pracy protetycznej przebiega sprawnie. Minusy zaś, tak jak powyżej, to zanik kostny, osłabienie zębów filarowych, a także potrzeba częstszej wymiany pacy protetycznej i zdecydowanie gorsze warunki higieny jamy ustnej.

Podsumowanie

Jak widać, szybkie uzupełnienie ubytków zębowych jest bardzo ważne. Niestety jednak wiele osób problem ten lekceważy i wstawienie zębów odkłada na później. Takie zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wybór metod uzupełniania ubytków zębowych jest całkiem satysfakcjonujący. Każdy ma możliwość zastosować rozwiązanie na miarę swoich możliwości finansowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wstawienie zębów, koniecznie zgłoś się do naszego gabinetu. Oferujemy fachowe doradztwo i kompleksową obsługę. Do każdego problemu podchodzimy profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem. Ponadto mamy konkurencyjne ceny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.