Dlaczego leczenie zębów u dzieci jest takie ważne?


Leczenie zębów jest ważne w każdym wieku, zwłaszcza u dzieci. Niestety, panuje przekonanie, że skoro zęby mleczne wypadają, nie trzeba się nimi przejmować. Tymczasem pełnią one istotną rolę. Dlaczego nie wolno ich lekceważyć? Jak zadbać o to, aby pociecha nie bała się wizyt? Jakimi cechami powinien charakteryzować się dentysta dla dzieci?

Leczenie zębów u dzieci – dlaczego jest tak ważne?

Pomimo że wypadają, pełnią ważną funkcję. Zęby mleczne, bo o nich mowa, bywają traktowane po macoszemu. Tymczasem są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój zgryzu u dziecka. Utrzymują bowiem przestrzeń dla zębów stałych. Niestety, dieta bogata w cukry oraz brak należytej higieny skutkują rozwojem próchnicy. Ta zaś – nieleczona – może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co z kolei skutkować będzie problemami z uzębieniem w późniejszym wieku.

Próchnica jest o tyle niebezpieczna, że szybko niszczy zęby mleczne i łatwo przenosi się na zęby stałe. Dlatego jej leczenie jest tak ważne. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu. Dentysta dla dzieci nie tylko rozprawi się z próchnicą, ale również w przystępny dla pociechy sposób wskaże metody jej zapobiegania.

Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Dzieci nie potrafią jednak samodzielnie oczyszczać zębów. Trzeba ich tego nauczyć. Nie zawsze jednak wskazówki rodziców znajdują posłuch. Dobry dentysta dla dzieci przekona pociechę, aby przykładała większą troskę do higieny jamy ustnej. W razie potrzeb zleci również zmianę diety na mniej bogatą w cukry.

Dentysta dla dzieci – co dają systematyczne wizyty?

Wbrew pozorom leczenie zębów mlecznych nie musi być bolesne. Dentysta dla dzieci dysponuje bowiem skutecznymi, a zarazem bezbolesnymi metodami naprawy stanu uzębienia. Jest to m.in. abrazja powietrza, laserowe usuwanie próchnicy czy też ozonowanie. W razie potrzeby młodego pacjenta można również znieczulić (miejscowo). Wizyta u stomatologa dziecięcego nie musi być zatem traumatycznym przeżyciem. Warto jednak odpowiednio przygotować do niej pociechę. Co robić, a czego bezwzględnie unikać?

Przede wszystkim nie należy straszyć dziecka wizytą u dentysty, ani opowiadać o swoich negatywnych przeżyciach. Warto od najmłodszych lat zaznajamiać pociechę ze stomatologiem. Pierwsza wizyta malucha u lekarza powinna odbyć się już między 6. a 12. miesiącem życia. Następne (w zależności od zaleceń dentysty) co około 3-6 miesięcy. Pozwoli to kontrolować stan uzębienia i zawczasu eliminować ewentualne problemy, a nie od dzisiaj wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Dentysta dla dzieci – jakimi cechami powinien się odznaczać?

Leczenie zębów (zarówno tych mlecznych, jak i stałych) u dzieci jest niezwykle ważne. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby pociecha od najmłodszych lat czuła się dobrze w gabinecie specjalisty. Wybór odpowiedniego stomatologa to zatem kwestia kluczowa. Dentysta dla dzieci powinien odznaczać się określonymi cechami charakteru. Wówczas nie będzie miał żadnych problemów, by zdobyć zaufanie najmłodszych.

Uśmiech to podstawa w pracy z dziećmi. Wesoły stomatolog, który z uśmiechem na twarzy otwiera drzwi swojego gabinetu, jest przez małego pacjenta pozytywnie odbierany. Dentysta powinien również umieć rozbawić pociechę. Wówczas istnieje większa szansa na to, że dziecko go po prostu polubi.

Co więcej, lekarz powinien poświęcać dziecku maksimum uwagi. Dzięki temu zauważy, kiedy pacjent zacznie się niecierpliwić. Istotne jest również to, aby umiał w prostych słowach wytłumaczyć maluchowi, co będzie się działo w trakcie zabiegu.