Dobre praktyki – jak dbać o zdrowy uśmiech?


Jak powinniśmy dbać o swój uśmiech? Jak zapewnić sobie zdrowe i pięknie wyglądające zęby? Mamy dla Ciebie kilka rad. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Regularne i dokładne szczotkowanie zębów

Przede wszystkim każdy z nas powinien zacząć zwracać większą uwagę na swoje codzienne nawyki. Podstawowe minimum to mycie zębów rano i wieczorem, zwłaszcza jeśli nasza praca nie pozwala na dodatkowe czynności pielęgnacyjne. Jednak w przypadkach, gdy mamy większą swobodę i zależy nam zdrowym i białym uśmiechu, to warto dokładnie czyścić zęby również po spożyciu określonych napojów czy posiłków.

Jakich? Negatywny wpływ na kolor szkliwa zębów ma kawa, herbata, napary ziołowe, czerwone wino, a także wszystkie napoje zawierającej w sobie substancje barwiące. Dlatego możemy ograniczyć ich spożycie, albo zdecydować się na częstsze i dokładniejsze szczotkowanie zębów.

Sięgamy po jakościowe produkty do jamy ustnej

Na rynku nie brakuje produktów do jamy ustnej. Do naszej dyspozycji pozostają różnego typu pasty, żele, nici dentystyczne, czy płyny do płukania jamy ustnej. Jednak to wcale nie oznacza, że wszystkie z nich są warte naszej uwagi. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uśmiechem, to rozważniej powinniśmy wybierać poszczególne produkty.

Najważniejszym kryterium wyboru powinna być jakość danego produktu, jak również wpływ na zęby. Oczywiście to wcale nie oznacza, że musimy sięgać po najdroższe produkty do jamy ustnej. Nie brakuje również tańszych, ale dobrych produktów, ważne, by skutecznie rozpoznać te, które faktycznie wspierają ochronę zębów, a nie tylko im szkodzą. W razie trudności z wyborem zawsze można zapytać o poradę naszego eksperta z długoletnim doświadczeniem.

Regularna wymiana szczoteczki do zębów

Choć wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, to regularna wymiana szczoteczki również wpływa na nasze zęby. Najlepiej jest na bieżąco obserwować stopień jej zużycia. Należy pamiętać, że maksymalny czas jej użytkowania nie powinien przekraczać 2-3 miesięcy. Co więcej, warto również poświęcić trochę czasu na sam wybór szczoteczki do zębów.

Warte uwagi są modele o miękkim włosiu. Nie ma jednak znaczenia, czy to będzie tradycyjna szczoteczka, czy też elektryczna, ważne, b dobrać jej odpowiednio. Dla porządku dodamy, że każdy domownik powinien korzystać z własnej szczoteczki. Niektórzy mogą uznać taką informację za zbędną, ale trafiają się przydatki, gdzie małżonkowie używają jednej szczoteczki. Kategorycznie tego odradzamy.

Regularne wizyty u stomatologa

Co więcej, nie powinniśmy zapominać o regularnych przeglądach naszych zębów. Choć wielu z nas unika wizyty w gabinecie stomatologicznym, to jest ona najlepszy i najskuteczniejszy sposób na zapewnienie sobie zdrowego uśmiechu. Wystarczy, że zgłosimy się do stomatologa dwa lub trzy razy w ciągu roku na przegląd całej jamy ustnej, a już będziemy w stanie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, bo to właśnie stomatolog oceni, czy nie ma żadnych ubytków, próchnicy, czy innych nieprawidłowości.

W sytuacji, gdy dojdzie do ich wykrycia, będzie w stanie w porę podjąć działania mające na celu ich wyeliminowanie. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz uśmiech pozostanie zdrowy, a my przy tym ograniczymy sobie dużo stresu, a czasami nawet kosztów. Poza tym, jeśli mimo regularnych przeglądów, pojawi się jakiś problem (zauważymy ubytek, wypadnie nam plomba lub ukruszy nam się ząb), to również nie należy czekać do następnej wizyty kontrolnej, tylko jak najszybciej zapisać się na wizytę.

Nasi doświadczeni stomatolodzy to fachowcy, którzy pozostają do Twojej dyspozycji i warto o tym pamiętać.