IMPLANTY – najczęściej zadawane pytania


O zębach zwykle mówi się, że są one wizytówką człowieka, oraz że nic tak nie dodaje naszej twarzy uroku, jak piękny, biały uśmiech. Bywa jednak, że zęby się psują, a ich uszkodzenia są tak poważne, że konieczna jest ich ekstrakcja. W takim przypadku możliwe jest zastąpienie zębów implantami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów. Zapraszamy do lektury.

Kiedy najlepiej wstawić implanty?

Implanty można wszczepiać już bezpośrednio po ekstrakcji, ale także wykonać tego typu zabieg w odstępie od 1 do 4 miesiąca od wyrwania zębów. W żadnym wypadku nie warto jednak zwlekać z ich wstawieniem, gdyż po upływie większej ilości czasu kość, w której dotychczas był osadzony ząb, samoistnie zanika, czyniąc implantację znacznie bardziej skomplikowaną, jednak nie niemożliwą.

Czy wstawienie implantu boli?

Bez wątpienia, wielu osobom dentysta kojarzy się z bólem. Obecnie jednak istnieje możliwość zastosowania tak różnorodnych środków znieczulających miejscowo, że wstawianie implantu może być całkowicie bezbolesne, bez konieczności poddawania się pełnej narkozie.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów?

Głównym przeciwwskazaniem w przypadku implantów jest wiek. Należy pamiętać, że przy tego typu zabiegach istotne jest, by układ kostny był już całkowicie rozwinięty, dlatego implantacji mogą poddawać się jedynie osoby dorosłe, najlepiej posiadające min. 21 lat. Dodatkowo zabieg ten nie jest wskazany dla kobiet w ciąży. Jest to spowodowane głównie koniecznością wykonania zdjęcia rentgenowskiego bezpośrednio przed zabiegiem. Ostatnią grupą osób, które powinny zachować szczególną ostrożność, są palacze, w przypadku których ryzyko odrzucenia implantu przez organizm jest znacznie większe niż u osób niepalących. Zaleca się rzucenie palenia na okres min. 6 miesięcy przed implementacją.

Jakie jest ryzyko odrzucenia implantów?

Badania dowodzą, że prawdopodobieństwo przyjęcia się implantów wynosi 98%. Jest to z pewnością wysoki wskaźnik. Można więc być spokojnym, że jeżeli zadba się o korzystanie z usług renomowanej kliniki oraz z materiałów najwyższej jakości, zabieg przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami.

Czy implanty są wyczuwalne w jamie ustnej?

Po wszczepieniu implantów i osadzeniu na nich zęba dyskomfort w jamie ustnej nie jest odczuwalny. Nasz organizm będzie traktował „nowy ząb” jako swoją integralną część i bardzo szybko się do niego przyzwyczai. Za pomocą implantów można swobodnie gryźć i nie martwić się, że spowoduje to jakiekolwiek uszkodzenia. Prawda jest taka, że implanty są znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz próchnicę niż naturalne zęby.

Ile wolnych dni przeznaczyć na zabieg?

Pomimo że zabieg implantacji jest zaawansowaną procedurą, nie wymaga wcale długiej rekonwalescencji. Samo wszczepienie implantu trwa około godziny, a powrót do formy powinniśmy osiągnąć już następnego dnia lub ewentualnie po kilku, w zależności od specyfiki zabiegu.

Czy implanty są na zawsze?

Implanty są stałe i zostały zaprojektowane, by służyły nam na zawsze. Oczywiście wymagają one odpowiedniej higieny oraz właściwego ich użytkowania. Należy przepłukiwać jamę ustną specjalnymi preparatami w miarę możliwości po każdym posiłku, a także zrezygnować z palenia tytoniu, jeżeli należy się do osób palących. Oczywiście, bardzo ważną funkcję pełnią także regularne wizyty kontrolne u specjalisty, o których nie można zapominać.