Jak dbać o wybielone zęby po zabiegu?


Wbrew pozorom wybielanie zębów to zabieg, który wymaga odpowiedniego podejścia, ponieważ nie wystarczy mu się poddać. Trzeba też zadbać o zęby tuż po nim i dbać również w dalszej przyszłości. Można to robić na wiele różnych sposobów. Zwykle specjalista, który wykonuje profesjonalne wybielanie zębów podpowiada pacjentom, jak postępować, aby móc przez długi czas cieszyć się pięknymi, białymi zębami. Czasem wystarczy tylko zapytać.

Czego nie wolno przez pierwsze 24 godziny?

”Białe godziny”

„Białe godziny” to zasada, która dotyczy konkretnie pierwszej doby po wykonaniu zabiegu. Zgodnie z nią nie należy:

  • przez 2 godziny po zabiegu pić tylko wodę mineralną
  • przez całą dobę jeść gorących i zimnych pokarmów

Jeżeli pacjent nie dostosuje się do zaleceń, najprawdopodobniej utraci uzyskany efekt.

”Biała dieta”

Przez okres 2-3 tygodni po zabiegu wybielania zębów należy zrezygnować z herbaty, kawy, soków i ciemnych owoców. Zaleca się wobec tego spożywanie produktów niebarwiących, a więc np. nabiału, drobiu, ryb i ryżu.

Koniec z papierosami

Papierosy w ogóle nie są zdrowe. Po wybielaniu zębów tym bardziej nie powinno się ich palić. Zakaz obowiązuje przynajmniej przez 2 doby. Dym papierosowy bardzo łatwo wchodzi w reakcję ze składnikami preparatu wybielającego, co prowadzi do powstania wszelkich odbarwień wyraźnie widocznych na zębach. Jeżeli więc ktoś pali nałogowo i nie będzie potrafił z papierosów zrezygnować na ten czas, lepiej niech nie poddaje się temu zabiegowi. Szybko straci efekt, a z biegiem czasu zęby i tak powrócą do pierwotnego, niezbyt atrakcyjnego stanu.

Wymiana szczoteczki manualnej na elektryczną

Wydaje się, że każda szczoteczka jest taka sama. Tymczasem nie do końca. Decydując się na wybielenie zębów, warto zamienić szczoteczkę manualną na elektryczną, a jeszcze lepiej na soniczną. Te zdecydowanie lepiej radzą sobie z czyszczeniem przestrzeni między zębami. Jeżeli natomiast pacjent nie może pozwolić sobie na inwestycję w nową szczoteczkę, powinien przyłożyć się do szczotkowania zębów szczoteczką manualną i robić to naprawdę bardzo dokładnie.

Dobra pasta do zębów

Kolejna sprawa to pasta do zębów. Należy wybrać taką, która nie ma zbyt wysokiego współczynnika ścieralności. W ten sposób można byłoby uszkodzić szkliwo. Wystarczy stosować tę pastę, nić dentystyczną i płyn do płukania, by dokładnie oczyścić zęby z wszelkich zanieczyszczeń.

Dlaczego należy dbać o wybielone zęby?

Istnieje wiele powodów, dla których trzeba dbać o wybielone zęby. Zresztą mowa była o tym już powyżej. Jest to zabieg, którego efekty można łatwo utracić i to przez niemądre czy lekceważące postępowanie. Usługa ta nie jest tania, więc jeżeli ktoś nie chce zmarnować wydanych na nią pieniędzy, powinien postępować według zaleceń specjalisty. Ważne jest w związku z tym, aby dokładnie dopytać, jak postępować po zabiegu, co można jeść i pić, a czego nie, jak i czym myć zęby. Należy pamiętać, że metody wybielania są różne. Od metody właśnie będzie zależał sposób dalszego postępowania, dbania o wybielone zęby.

Szukasz specjalisty, który wykona profesjonalne wybielanie zębów? Zapraszamy do naszego gabinetu! Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie wybielania zębów. Zapoznaj się z naszymi metodami i skorzystaj z oferty i ciesz się białym uśmiechem przez długie lata. Z ogromną przyjemnością doradzimy Ci, jak dbać o zęby po zabiegu.