Jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny?


Celem noszenia aparatu ortodontycznego jest korekcja uzębienia, kości szczęki oraz żuchwy. Aparaty do korekcji uzębienia dzielimy na: stałe – przytwierdzone do zębów za pomocą pierścieni, łuków i zamków, nie można ich swobodnie ściągać, przez co funkcjonowanie w nich, a także pielęgnacja zębów w tym czasie jest utrudniona oraz ruchome – można je ściągać w dowolnej chwili, mniej uciążliwe, niż aparaty stałe. Niestety, ale ich konstrukcja u osoby noszącej sprzyja namnażaniu się bakterii na zębach, dlatego higiena jamy ustnej powinna być w tym czasie wzmożona.

Co pomaga w higienie jamy ustnej?

Osoby noszące aparaty stałe, higienę jamy ustnej powinny postawić na pierwszym miejscu, choć zabiegi pielęgnacyjne uzębienia w tym okresie mogą być nieco utrudnione. Należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i specjalne narzędzia, które pozwolą wyczyścić nawet trudnodostępne miejsca. Pozwoli to uchronić uzębienie przed próchnicą, nieestetycznymi plamami od gumek, nadmiarem kamienia nazębnego i nieświeżym oddechem.

Specjalne szczoteczki i pasty do mycia zębów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy wyposażyć się w specjalne szczoteczki z włosiem wyprofilowanym w kształt litery V. Są one dostępne u ortodontów, bowiem mają krótsze włosie pośrodku, a dłuższe na zewnątrz. Dzięki temu łatwiej docierają do miejsc zakrytych zamkami. Poleca się również szczoteczki soniczne lub obrotowe z końcówką ortodontyczną. Są one najlepszym rozwiązaniem, skutecznie usuwają przebarwienia i kamień nazębny. Nie tylko szczoteczki, ale i pasty do zębów powinny być dedykowane aparatom ortodontycznym. Mają one specjalny skład, wpływający na nadwrażliwość zębów oraz skutecznie hamują proces odkładania się płytki nazębnej. Produkty remineralizujące również są dobrym pomysłem, występują w postaci żeli oraz płynów. Warto kupować te, które w swoim składzie zawierają hydroksyapatyt.

Wosk ortodontyczny i produkty na nadwrażliwość

Niestety, często ostre części aparatu powodują w jamie ustnej podrażnienia, otarcia błony śluzowej lub krwawienie dziąseł. Nie ma na to jednego skutecznego sposobu, jednak wosk ortodontyczny w dużej mierze zmniejsza ilość takich wypadków. Szczególnie, zaczynając swoją przygodę z aparatem, należy zakupić wosk lub silikon do aparatów, który wygładzi jego ostre krawędzie. Jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia tkanek, wówczas poleca się żel łagodzący, który działa miejscowo. Zaraz po podrażnieniu należy położyć go na uszkodzoną skórę, warto, aby w swoim składzie zawierał aloes, chlorheksydynę czy witaminę E. Jeśli jednak takie sytuacje zdarzają się często, należy udać się do ortodonty, ponieważ aparat może być źle dopasowany.

Wybielanie zębów

Poleca się je zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego, a najbardziej zaraz po jego ściągnięciu. Decydując się na wybielanie zębów przed założeniem aparatu, należy pamiętać o ograniczonej trwałości tej metody. Niestety, ale higiena jamy ustnej jest utrudniona przy aparacie stałym, więc zabieg prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć zaraz po jego ściągnięciu. Kolejnym praktycznym problemem jest to, że jaśniejsze zęby nie będą widoczne spod gumek nałożonych na zęby.

Jednak po ściągnięciu aparatu poleca się skorzystanie z usługi w wybranym mieście np. wybielanie zębów Poznań. Każdy chce się pochwalić swoim nowym uśmiechem, złożonym nie dość, że z prostych, to dodatkowo z jaśniejszych o kilka tonów zębów. Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego trzeba z wybielaniem zębów poczekać około 2 tygodni, ponieważ zęby muszą odpocząć, gdyż były przez ten cały czas eksploatowane.