Jak zapobiegać próchnicy?


Doświadczony dentysta pracujący w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w jednym z większych miast Polski jak na przykład Poznań czy Skórzewo, może nie tylko zaproponować profesjonalne zupełnie bezbolesne leczenie, ale również fachowe doradztwo w zakresie profilaktyki. Chodzi tu głównie o próchnicę, z którą niektórzy nie mogą sobie za żadne skarby poradzić. Okazuje się jednak, że niewiele potrzeba, aby móc jej uniknąć. Warto więc porozmawiać z dobrym dentystą.

Regularne wizyty u dentysty to podstawa

Regularne wizyty u dentysty nie zagwarantują całkowitego uniknięcia próchnicy, ale na pewno pozwolą odpowiednio wcześnie na ten problem zareagować, a to również jest bardzo ważne. Niektórzy mają próchnicę, ale nic z tym nie robią. Próchnica wówczas się rozwija, co prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak dziur, bólu oraz innych dolegliwości.

O zęby powinno się dbać nie tylko dlatego, aby uniknąć próchnicy. W końcu czyste zęby lepiej się prezentują i oddech jest wówczas świeży. Stan zębów niewątpliwie świadczy o właścicielu, a także o tym, jak o siebie dba.

Profilaktyka

Dentysta, przeprowadzając regularne przeglądy zębów, pomoże utrzymać je w dobrym stanie. Doradzi również co robić, jak o nie dbać, co jeść, a czego nie aby uniknąć próchnicy i związanych z nią nieprzyjemnych dolegliwości – czyli negatywnych konsekwencji niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Wizyta, gdy pojawia się problem

Kiedy tylko pojawi się problem dotyczący próchnicy, należy jak najszybciej udać się do gabinetu. Dentysta rozwiąże go szybko i bez komplikacji. Dzięki temu będzie można uniknąć rozwoju próchnicy i zdecydowanie poważniejszych dolegliwości.

Mycie zębów pastą z fluorem

Chcąc zapobiegać próchnicy, należy przede wszystkim pójść na konsultację do stomatologa, ale także myć zęby pastą z fluorem. Czasem dwa razy dziennie to za mało. Zależy co się je i pije, a także jak często. Najlepiej więc szczotkować zęby częściej, po każdym posiłku. To pomoże usunąć cukry, czyli to, co najbardziej szkodzi zębom i przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Płukanie zębów płynem

Dentyści radzą, aby płukać zęby specjalnym płynem. Należy wybierać te, które zawierają fluorek pomagający utrzymać prawidłową higienę, a także kondycję zębów i chronić je przed ubytkami.

Ograniczenie słodyczy i przekąsek

Jedną z zasad, której trzeba się trzymać zaraz po wizytach profilaktycznych u dentysty, jest ograniczenie spożywania przekąsek. Chodzi tu przede wszystkim o takie jak:

  • chipsy
  • słodycze
  • napoje słodkie

Wszystko, co przykleja się do zębów i jest trudne do usunięcia bez użycia szczoteczki, nitki i płynu do płukania jamy ustnej powinno się spożywać w mocno ograniczonych ilościach. Po zjedzeniu ich należy przepłukać jamę ustną wodą i po około 30 minutach umyć zęby. Tylko to może pomóc skutecznie chronić je przed próchnicą.

Podsumowanie

Sposobów zapobiegania próchnicy jak widać powyżej, jest wiele. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby poza dbaniem o zęby i właściwą dietą, regularnie uczęszczać do dentysty. Dziś dentysta w takich miastach jak Poznań czy Skórzewo przyjmuje w ustalonych wcześniej godzinach, a na wizytę nie trzeba wcale długo czekać. Tak więc nie będzie problemu z dostaniem się do specjalisty, który skontroluje stan zębów i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareaguje. Zapobieganie próchnicy może na pierwszy „rzut oka” wydawać się trudnym zadaniem. Jednak w rzeczywistości wystarczy wyćwiczyć w sobie dobre nawyki, aby móc cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat.