Kamień na zębach – sprawdzone sposoby


Twardy nalot występujący najczęściej po wewnętrznej stronie zębów, między przestrzeniami oraz wzdłuż linii dziąseł to nic innego jak kamień nazębny. W rzeczywistości jest to płytka bakteryjna, która uległa procesowi mineralizacji. Za jej powstanie odpowiedzialne jest niedokładne szczotkowanie zębów. Choć nalot wydaje się być nieszkodliwy, w rzeczywistości przy długim utrzymywaniu się na powierzchni zębów, prowadzi do próchnicy, wywołuje stany zapalne i odpowiada za nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli zatem zauważymy, że problem nas dotyczy, należy możliwie szybko odwiedzić gabinet stomatologiczny i poprosić o usunięcie kamienia.

Metody usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym

Stomatolodzy stosują różne metody usuwania kamienia. Efektem zabiegu są nie tylko zdrowsze zęby ale również ich nieco bielszy odcień. Najpopularniejszym sposobem jest skaling. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jego przeprowadzanie dwa razy w ciągu roku. Każdy gabinet stomatologiczny ma taką usługę w swojej ofercie. Ta jednak może być wykonywana przy wykorzystaniu różnych narzędzi.

  • Skaling tradycyjny – w tym przypadku nalot jest usuwany za pomocą ręcznego skalera lub innych akcesoriów tego typu. Jest to metoda, z którą obecnie można spotkać się najrzadziej, z uwagi na niedokładność i czasochłonność.
  • Skaling ultradźwiękowy – skaler jest wyposażony w specjalną końcówkę i generator mocy, które zapewniają wibracje o wysokiej częstotliwości. Te zaś zostają przeniesione na złogi kamienia, które w ten sposób odrywają się od powierzchni zęba.
  • Skaling mechaniczny – kawałki kamienia nazębnego są odłupywane w wyniku procesu frezowania.
  • Skaling chemiczny – aby usunąć nalot, na powierzchnię zębów nakłada się specjalny roztwór perhydrolu. Substancja jest w stanie rozpuścić kamień, który następnie zostaje usunięty wodą pod ciśnieniem.
  • Skaling laserowy – gabinet stomatologiczny oferujący tę usługę musi być wyposażony w laser jagowo-erbowy, który pulsacyjnie emituje wiązkę z dużą częstotliwością. Metoda należy do wyjątkowo precyzyjnych.
  • Skaling dźwiękowy – w tym przypadku wykorzystuje się fale dźwiękowe, generowane przez powietrzne turbiny znajdujące się w skalerze.

Opisane wyżej metody dotyczą skalingu naddziąsłowego, czyli wykonywanego na obszarze koron zębowych. Czasem jednak kamień może osadzić się pod dziąsłami. W tym przypadku, odwiedzając gabinet stomatologiczny, będziemy musieli przygotować się na nieco mniej przyjemne doznania. Aby usunąć płytkę, stomatolog wykorzystuje tzw. kiret. Dla zminimalizowania bólu dentysta chłodzi dziąsła wodą podczas wykonywania zabiegu. W przypadku osób szczególnie wrażliwych, konieczne będzie znieczulenie miejscowe.

Czy można pozbyć się kamienia domowymi sposobami?

W praktyce, usunięcia kamienia nazębnego poza gabinetem stomatologicznym jest niemożliwie. Istnieje jednak szereg sposobów, dzięki którym opóźnimy lub zmniejszymy jego osadzanie się. Szczególnie polecane są płukanki – np. z octu jabłkowego, sody oczyszczonej lub drożdży piwnych. Produkty tego typu wyróżniają się właściwościami przeciwpróchniczymi i przeciwbakteryjnymi, dlatego świetnie sprawdzą się jako element profilaktyki. Kluczowe jest oczywiście odpowiednie dbanie o jamę ustną – regularne mycie i nitkowanie zębów. Jeśli mamy problem z osadzaniem się resztek jedzenia w przestrzeniach zębowych, warto zaopatrzyć się w irygator. Możemy także zdecydować się na zakup specjalnej pasty do zębów, ograniczającej kumulowanie się kamienia nazębnego.