Twardy nalot występujący najczęściej po wewnętrznej stronie zębów, między przestrzeniami oraz wzdłuż linii dziąseł to nic innego jak kamień nazębny. W rzeczywistości jest to płytka bakteryjna, która uległa procesowi mineralizacji. Za jej powstanie odpowiedzialne jest niedokładne szczotkowanie zębów. Choć nalot wydaje się być nieszkodliwy, w rzeczywistości przy długim utrzymywaniu się na powierzchni zębów, prowadzi do próchnicy, wywołuje stany zapalne i odpowiada za nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli zatem zauważymy, że problem nas dotyczy, należy możliwie szybko odwiedzić gabinet stomatologiczny i poprosić o usunięcie kamienia.
Stomatolodzy stosują różne metody usuwania kamienia. Efektem zabiegu są nie tylko zdrowsze zęby ale również ich nieco bielszy odcień. Najpopularniejszym sposobem jest skaling. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jego przeprowadzanie dwa razy w ciągu roku. Każdy gabinet stomatologiczny ma taką usługę w swojej ofercie. Ta jednak może być wykonywana przy wykorzystaniu różnych narzędzi.
Opisane wyżej metody dotyczą skalingu naddziąsłowego, czyli wykonywanego na obszarze koron zębowych. Czasem jednak kamień może osadzić się pod dziąsłami. W tym przypadku, odwiedzając gabinet stomatologiczny, będziemy musieli przygotować się na nieco mniej przyjemne doznania. Aby usunąć płytkę, stomatolog wykorzystuje tzw. kiret. Dla zminimalizowania bólu dentysta chłodzi dziąsła wodą podczas wykonywania zabiegu. W przypadku osób szczególnie wrażliwych, konieczne będzie znieczulenie miejscowe.
W praktyce, usunięcia kamienia nazębnego poza gabinetem stomatologicznym jest niemożliwie. Istnieje jednak szereg sposobów, dzięki którym opóźnimy lub zmniejszymy jego osadzanie się. Szczególnie polecane są płukanki – np. z octu jabłkowego, sody oczyszczonej lub drożdży piwnych. Produkty tego typu wyróżniają się właściwościami przeciwpróchniczymi i przeciwbakteryjnymi, dlatego świetnie sprawdzą się jako element profilaktyki. Kluczowe jest oczywiście odpowiednie dbanie o jamę ustną – regularne mycie i nitkowanie zębów. Jeśli mamy problem z osadzaniem się resztek jedzenia w przestrzeniach zębowych, warto zaopatrzyć się w irygator. Możemy także zdecydować się na zakup specjalnej pasty do zębów, ograniczającej kumulowanie się kamienia nazębnego.