Kiedy najlepiej udać się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego?


Wielu dorosłych wzdryga się na samą myśl o wizycie u dentysty. To skutek nieprzyjemnych doświadczeń, z którymi mieli do czynienia w młodości. Żeby Twoje dziecko uniknęło traumy, od najmłodszych lat zaznajamiaj go z gabinetem dentystycznym. Przyjazny stomatolog dziecięcy ułatwi Ci to zadanie. Kiedy najlepiej udać się z dzieckiem do dentysty? Dlaczego nie warto zwlekać?

Stomatolog dziecięcy – kiedy zaplanować pierwszą wizytę?

Im wcześniej dziecko zacznie odwiedzać stomatologa, tym lepiej. Nie tylko pozwoli to monitorować stan jego uzębienia i w porę zareagować, tak aby obyło się bez bólu, ale również sprawi, że maluch szybko oswoi się z wizytami i nie będzie się ich bać. Warto już na starcie wybrać dobrą placówkę. Dzięki temu oszczędzisz dziecku stresu związanego ze zmianą otoczenia i ludzi, którym zdążyło już zaufać.

Pierwszą wizytę u dentysty warto zaplanować, jeszcze zanim dziecko zacznie ząbkować. Pierwszy ząb zazwyczaj pojawia się około 6. miesiąca życia malucha. W ferworze obowiązków związanych z opieką nad malcem w pierwszych tygodniach życia łatwo przegapić ten termin. Dlatego przyjmuje się, że dziecko powinno zjawić się u stomatologa, zanim ukończy pierwszy rok życia.

Wizyta adaptacyjna – dlaczego nie wolno jej przegapić?

Z pierwszej wizyty w wieku niemowlęcym dziecko nic nie zapamięta. Dlatego po ukończeniu przez nie 2-3. roku życia warto umówić się na tzw. wizytę adaptacyjną. W jej ramach stomatolog dziecięcy sprawdzi uzębienie malucha, co pozwoli wykryć ewentualne wady i ubytki. Wbrew pozorom już najmłodsze dzieci mogą się borykać z pewnymi problemami.

Najprawdopodobniej jednak dentysta nie podejmie żadnych drastycznych kroków. Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest bowiem to, aby dziecko w bezstresowej atmosferze poznało swojego lekarza i gabinet dentystyczny. W jej ramach stomatolog dziecięcy pokaże maluchowi wykorzystywane przyrządy. Wyjaśni również i zademonstruje, jak szczotkować zęby i o nie dbać. Przekaz będzie dostosowany do wieku dziecka, dzięki czemu na pewno zrozumie ono podstawowe zasady pielęgnacji uzębienia.

Wizyta adaptacyjna nie wiąże się z bólem, a w jej trakcie nie przeprowadza się żadnych poważnych zabiegów. Dzięki temu nie wywołuje ona negatywnych skojarzeń w umyśle dziecka. W efekcie przyszłe wizyty u stomatologa najczęściej nie stanowią dla niego większego problemu. Pozytywne odczucia wzmacnia nagroda od lekarza, np. odznaka dzielnego pacjenta.

Kontrolne wizyty u stomatologa dziecięcego

Żeby w porę zareagować na ewentualny problem i oszczędzić dziecku bólu, zaleca się regularne kontrole stanu uzębienia. W przypadku dzieci interwał pomiędzy wizytami jest krótszy niż w przypadku dorosłych – maluch powinien odwiedzać gabinet raz na 4 miesiące. Oczywiście, stomatolog dziecięcy może zalecić inną częstotliwość. To on bada zęby dziecka. Warto mu więc zaufać.

Zwlekanie z pierwszą wizytą u dentysty nie jest dobrą strategią, nawet jeśli jako rodzic masz przykre doświadczenia. W ten sposób możesz bowiem przyczynić się do tego, że i odczucia dziecka będą podobne. Pierwsze zęby szybko się psują. Żeby temu zapobiec, nie wystarczy pielęgnacja i odpowiednia dieta, ale regularne kontrole u specjalisty.

Stomatolog dziecięcy to lekarz, który świadczy fachową opiekę dentystyczną dla najmłodszych. Nie tylko dysponuje wiedzą oraz doświadczeniem, ale i cechami osobowościowymi, które sprawiają, że maluchy mu ufają i czują się bezpiecznie. Wizyty w gabinecie przebiegają w przyjaznej atmosferze, co zachęca dzieci do kolejnych spotkań.