Korony i mosty. Wszystko, co warto wiedzieć


Brak jednego lub kilku zębów może powodować problemy z przeżuwaniem, a także jest to kłopotem natury estetycznej. Braki uzębienia nie oznaczają jednak konieczności wycofania się z życia towarzyskiego – szansą na przywrócenie zdrowego i pięknego uśmiechu jest protetyk, który wykonuje korony i mosty, zastępujące brakujące zęby, o ile znajdują się one obok siebie.

Korony i mosty protetyczne

Korony oraz mosty protetyczne uzupełniają braki w naturalnym uzębieniu, które można stracić w wyniku wypadku czy choroby. W przypadku jednego brakującego zęba protetyk Poznań może wykonać koronę, która jest alternatywą dla implantów. Jeśli jednak braki obejmują więcej niż jeden ząb, polecanym rozwiązaniem są mosty. Oba rodzaje protez wykonuje się w laboratoriach protetycznych – są one indywidualnie dopasowane do pacjenta. W celu wykonania koron lub mostów wykorzystuje się naturalne zęby pacjenta, pełniące funkcję filarów. Muszą one otaczać lukę z obu stron – jeśli zęba pełniącego funkcję filaru brakuje, mosty można osadzić na tytanowych implantach, które są umieszczone na stałe w kości szczęki. Jest to trwałe rozwiązanie, dzięki któremu mosty mogą być traktowane jak stałe zęby. Korony nie są zakładane bezpośrednio na implantach, a na specjalnych łącznikach dokręcanych do implantu.

Mosty i korony – jakie mają zalety?

Mosty oraz korony to rozwiązania protetyczne, które są montowane na stałe. Nie trzeba ich ściągać do jedzenia czy snu jak w przypadku protez ruchomych. Korony mogą służyć nawet przez 15-20 lat, o ile pacjent będzie pamiętał o regularnych kontrolach stomatologicznych. Korony oraz mosty protetyczne wyglądają estetycznie, przywracają piękny uśmiech i zdrowy wygląd zębów. Nawet w przypadku zębów przebarwionych, protetycy są w stanie wykonać mosty o kolorze współgrającym z ich barwą. Wykonane w odpowiedni sposób są trwałe i nie ulegają z biegiem czasu odbarwieniom. Dzięki temu do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Wykonanie mostków czy koron przywraca również pełną sprawność zgryzu, dlatego pacjent nie musi już obawiać się spożywania ulubionych potraw.

Jak przebiega zakładanie mostów?

Mosty protetyczne wymagają wykonania wcześniejszej diagnostyki – lekarz stomatolog oceni, czy w jamie ustnej da się zastosować mosty oraz w jaki sposób będą one mocowane do zębów. Proces leczenia zaczyna się od oszlifowania zębów, na których zostanie osadzony most. Jeśli zębów pełniących funkcję filarów będzie brakowało, możliwe jest oparcie mostu na implantach. Szlifowanie wykonywane jest w znieczuleniu, dlatego jest to zabieg bezbolesny dla pacjenta.

Po zeszlifowaniu zębów pobiera się z nich odcisk, na podstawie którego w laboratorium protetycznym zostanie stworzony most, idealnie dopasowany do budowy szczęki. W laboratorium zostanie również dobrana odpowiednia barwa mostu. Kolor, funkcjonalność i kształt jest jeszcze określana i ewentualnie poprawiana podczas przymiarki korony, którą należy wykonać przed założeniem na stałe. Kiedy korona protetyczna spełnia oczekiwania lekarza oraz pacjenta, zostaje zamontowana na stałe.