Pasta do zębów z węglem – czy jest skuteczniejsza niż tradycyjne pasty?


Zdrowe i śnieżnobiałe zęby są marzeniem wielu osób. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju preparaty mające za zadanie wybielić szkliwo i zapewnić nam olśniewający uśmiech. Wiele z nich jawi się jako naturalne i w pełni bezpieczne dla zdrowia, jednak należy zdać sobie sprawę, że może być to jedynie hasło marketingowe, niepokrywające się z rzeczywistością. Jednym z bardziej popularnych specyfików jest pasta do zębów z aktywnym węglem, która ma absorbować zanieczyszczenia i działać antybakteryjnie. Jakie jeszcze działanie deklarują producenci? Czy pasta tego typu faktycznie jest skuteczna? Co na to dentyści?

W jaki sposób działa pasta z węglem?

Jeśli chcemy dowiedzieć się czy pasta jest zalecana w naszym przypadku, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i zapytać o radę swojego dentystę. Głównym składnikiem czarnej pasty jest węgiel aktywny, który pozyskuje się z drewna, jako węgiel drzewny. Naturalna substancja jest w stanie absorbować różnego rodzaju zanieczyszczenia, toksyny oraz bakterie, czyli wszystkie substancje wpływające na przebarwienia i ciemny kolor szkliwa. Do aktywacji węgla używa się tlenu lub pary wodnej. Wedle zapewnień producenta pasta ma następujące działanie:

  • zapewnia świeży oddech,

  • chroni przed bakteriami,

  • zabezpiecza przed próchnicą,

  • zapobiega przebarwieniom,

  • działa wybielająco.

Dodatkowo pasta nie ściera nadmiernie zębów, dlatego mogą ją stosować nawet osoby zmagające się z nadwrażliwością. Skuteczność czarnej pasty zależy od indywidualnych cech każdej osoby. Niektórzy dostrzegają efekty w krótkim czasie po rozpoczęciu stosowania, inni muszą czekać na działanie znacznie dłużej. Stopień wybielenia także jest mocno dyskusyjny, gdyż czasem udaje się uzyskać kolor jaśniejszy o jeden ton, nieraz dwa, a część osób, zwłaszcza z naturalnie żółtymi zębami, nie dostrzega różnicy. Nie jest również możliwe wybielenie martwego zęba za jej pomocą, ani licówek czy koron.

Opinie dentystów na temat past z węglem aktywnym

Niejeden gabinet stomatologiczny ma w swojej ofercie wybielanie zębów. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą specjalnej lampy lub nakładek i wyróżnia się największą skutecznością oraz największym poziomem bezpieczeństwa. Osoby, którym zależy na widocznym wybieleniu o kilka tonów powinny rozważyć właśnie tę opcję. Stomatolodzy ostrzegają, iż stosowanie past z węglem aktywnym przez osoby zmagające się z osłabionym szkliwem, próchnicą i innymi chorobami w obrębie jamy ustnej może wpłynąć na pogorszenie stanu zębów. Co istotne, nawet osoby ze zdrowymi zębami nie powinny używać preparatów wybielających codziennie, ani przez dłuższy czas. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ich co kilka dni, w międzyczasie używając zwykłych past. Codzienne użytkowanie może bowiem doprowadzić do ubytku szkliwa i przedostania się substancji do zębiny, która przyjmie szarawy odcień.

Warto pamiętać również, iż węgiel aktywny absorbuje wyłącznie osady z takich produktów jak kawa, herbata czy wino, ale nie radzi sobie z kamieniem nazębnym. Dodatkowo, pasty tego typu bardzo często nie zawierają fluoru lub wyłącznie w niewielkich ilościach, co także przekłada się na ich skuteczność ochrony jamy ustnej. Ponadto, węgiel nie przenika przez szkliwo, dlatego nie ma mowy o trwałym i skutecznym wybieleniu. Jeśli faktycznie zależy nam na uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny w takim mieście jak Poznań i skorzystać z pomocy ekspertów.