Mycie zębów niestety nie należy do szczególnie lubianych przez dzieci czynności. Im większa jest niechęć, tym więcej problemów mają rodzice. Niedokładne wykonywanie ruchów, awantury na tym tle oraz odpuszczanie w skrajnych sytuacjach sprawiają, że w krótkim czasie potrzebny będzie dentysta dla dzieci i leczenie próchnicy. Prawidłowa higiena jamy ustnej to absolutna podstawa jeśli chcemy utrzymać zęby w zdrowiu. Skąd bierze się u maluchów awersja do szczotkowania i w jaki sposób można ich zachęcić do tej ważnej czynności.
Na początek warto zaznaczyć, że problemy tego typu są bardzo powszechne i większość rodziców przynajmniej przez pewien okres musiała nakłaniać malucha do mycia zębów. Z czego bierze się niechęć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla wielu dzieci taka czynność jest po prostu nudna lub niekomfortowa. Z tego względu pociecha zaczyna się buntować. Negatywne reakcje mogą być spotęgowane np. w okresie drugiego roku życia, gdy mamy do czynienia z tzw. buntem dwulatka, który sprzeciwia się każdej decyzji rodziców. Jeśli poziom cierpliwości opiekunów nie jest zbyt wysoki i reagują gniewem oraz zmuszaniem na odmowę szczotkowania, mycie zębów będzie odbierane jeszcze bardziej negatywnie.
Dentysta dla dzieci powie nam, że uprzedzenia w stosunku do szczotkowania mogą być też związane z zachowaniami i nawykami rodziców. Należy pamiętać o tym, że przykład płynie z góry i jeśli maluch rzadko kiedy widzi mamę lub tatę, którzy myją zęby, również nie będzie miał ochoty na wykonywanie takiej czynności. Pamiętajmy też o tym, że jeśli negatywnych emocji wokół szczotkowania jest zbyt dużo, a całość kojarzy się wyłącznie z krzykiem, nie ma opcji, aby dziecko samodzielnie i z przyjemnością lub chociaż z neutralnym nastawieniem dbało o higienę.
Dobra informacja jest taka, że na szczęście istnieje wiele sposobów na przekonanie pociechy do mycia zębów, a zatem nie ma opcji, aby któraś z nich w końcu nie zdała egzaminu. Od czego warto zacząć?
Dzieci dobrze czują się w określonych schematach i rutynie dnia. Z tego względu warto zadbać o to, aby mycie odbywało się każdego dnia o stałej porze. Systematycznie wykonywana czynność w krótkim czasie może stać się nawykiem, o którym nie trzeba będzie już przypominać. Jeśli dziecko zapamięta, że szczotkowanie odbywa się zawsze o określonej porze – przed śniadaniem i po kolacji, z mniejszym prawdopodobieństwem będzie za każdym razem protestować.