Ząb mądrości – kłopotliwy problem ósemek


Ósemki, potocznie określane jako zęby mądrości to zdecydowanie najbardziej kłopotliwe elementy naszego uzębienia. Choć ich pojawienie się nie jest jednoznaczne z problemami, nieuniknione, że pojawią się one w przyszłości. Odwiedzając gabinet stomatologiczny, warto zapytać dentystę czy zauważa zalążki ósemek. Najczęściej pojawiają się w okresie między 17. a 20. rokiem życia, jednak w praktyce, mogą wyrosnąć w praktycznie każdym momencie. Co warto wiedzieć o zębach mądrości i dlaczego są one tak problematyczne?

Najważniejsze informacje o ósemkach

Zęby mądrości to najbardziej zagadkowe elementy uzębienia człowieka, często określane mianem szczątkowego. Współcześni ludzie odziedziczyli je po swoich przodkach, jednak z uwagi na nieustanną ewolucję organizmu człowieka, część osób może mieć jedynie jeden lub dwa takie zęby, inni cały komplet, a jeszcze inni ani jednego. Warto wiedzieć o tym, że zęby mądrości w rzeczywistości nie są nam potrzebne, bowiem nie pełnią żadnych istotnych funkcji – nie uczestniczą w procesie żucia ani gryzienia. Z tego względu, brak ich obecności lub utrata w związku z ekstrakcją, w żaden sposób nie wpływają na procesy związane z jedzeniem.

Z czego wynikają problemy z ósemkami, czyli kiedy należy odwiedzić gabinet stomatologiczny?

Z uwagi na fakt, iż ósemki wyrastają jako ostatnie, bardzo często mają tendencję do wyrzynania się w nieprawidłowy sposób. Nierzadko dochodzi do zatrzymania się zębów w kości lub wyrośnięcia pod złym kątem. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się ze sporym bólem. Ósemka jest niewidoczna i można ją wykryć jedynie za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli zatem towarzyszy nam silny ból, który nie do końca jesteśmy w stanie zidentyfikować, warto jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny i skonsultować się ze specjalistą, który zaleci dalsze działania. Jeśli ząb mądrości wyrośnie pod niewłaściwym kątem, dochodzi do stłoczenia się zębów, co z kolei powoduje wadę zgryzu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ekstrakcja i następnie założenie aparatu. Z jakimi problemami jeszcze możemy się spotkać?

  • Pogłoski o tym, że ósemki psują się znacznie częściej niż pozostałe zęby wynikają z trudności związanych z dotarciem szczoteczką do tylnych części jamy ustnej. Ich problematyczne ułożenie sprawia, że trudno utrzymać je w należytej higienie, co najczęściej skutkuje próchnicą. Co więcej, jeśli ząb wyrżnie się tylko częściowo, powstanie tzw. kieszonka dziąsłowa, w której łatwo gromadzą się bakterie i płytka nazębna.
  • Niestety problem próchnicy, który początkowo dotyczy tylko zębów mądrości, szybko może przenieść się na kolejne. Z tego względu, jeśli jesteśmy posiadaczami ósemek, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby kontrolować stan zdrowia jamy ustnej.
  • Brak możliwości dokładnego wyczyszczenia tej okolicy niesie ze sobą dodatkowe problemy periodontologiczne. Często dochodzi do stanów zapalnych tkanek miękkich, co wiąże się z nieprzyjemnym bólem. W skrajnym przypadku, mogą pojawić się tzw. choroby odogniskowe, związane z innymi organami w naszym ciele.

Czy warto zdecydować się na ekstrakcję?

Dopóki zęby mądrości nie sprawiają nam problemu, nie musimy wykonywać dodatkowych czynności związanych z ich obecnością, oprócz tych o charakterze higienicznym. Jeśli jednak stomatolog zaleci nam ekstrakcję, zdecydowanie warto wykonać zabieg. Obecnie nie jest on już tak skomplikowany jak kiedyś, z uwagi na dostęp do nowoczesnych technologii oraz diagnostyki, pozwalającej na wybór najlepszej metody usunięcia zęba.